close

  
Filter options:

Freebase Commons Metaweb System Types /type

Object is not asserted on this topic.

Freebase Commons Common /common

  • The 31st Canadian Parliament was a briefly lived parliament in session from October 9 until December 14, 1979. The membership was set by the 1979 federal election on May 22, 1979, and it was dissolved after the minority government of Joe Clark failed to pass a Motion of Confidence on December 13, 1979. The dissolution of parliament led to the 1980 federal election. Lasting only 66 days from first sitting to dissolution, and only nine months from election to election, the 31st was the shortest parliament in Canadian history. The 31st Parliament was controlled by a Progressive Conservative Party minority led by Prime Minister Joe Clark and the 21st Canadian Ministry. The Official Opposition was the Liberal Party, led by former prime minister Pierre Trudeau. The Speaker was James Alexander Jerome. See also List of Canadian electoral districts 1976-1987 for a list of the ridings in this parliament. There was only one session of the 31st Parliament:

Freebase Commons Government /government

Officeholder Basic title Office, position, or title Governmental body (if position is part of one) Jurisdiction of office Legislative sessions District represented (if position is district-related) Appointed By (if Position is Appointed) From To
  • -
  • -
  • 4/5/1977
  • 3/30/1999
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 10/9/1979
  • 12/14/1979
  • -
  • -
  • 9/13/1979
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 4/14/1980
  • 3/2/1982
  • -
  • -
  • -
  • 10/9/1979
  • 8/23/1992
  • -
  • -
  • 8/19/1975
  • 3/2/2007
  • -
  • -
  • 1979 May
  • 1980 February

Comments

Hide