close

  
Filter options:

Freebase Commons Metaweb System Types /type

Object is not asserted on this topic.
Key

Freebase Commons Common /common

  • The House of Representatives is one of the two houses of the Parliament of Australia. It is referred to as the lower house, with the Senate being referred to as the upper house. The term limit for members of the House of Representatives is a maximum of approximately three years, but may be abridged if an early election is called. The present Parliament is the 44th Federal Parliament of the Federation. The most recent federal election was held on 7 September 2013 and the House first sat on 12 November. The Liberal/National Coalition won 90 seats out of 150 and formed the government. Labor hold 55 seats and form the opposition. The Australian Greens, Palmer United Party and Katter's Australian Party each hold a single seat, while the remaining two are held by independents.

Freebase Commons Government /government

Officeholder Basic title Office, position, or title Jurisdiction of office Legislative sessions District represented (if position is district-related) Appointed By (if Position is Appointed) From To
  • -
  • -
  • 10/9/2004
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 2006
  • -
  • -
  • -
  • 10/3/1998
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 2/21/1981
  • 10/3/1998
  • -
  • -
  • -
  • 3/11/1996
  • 12/3/2007
  • -
  • -
  • -
  • 1/1/1901
  • 9/24/1903
  • -
  • -
  • 1977
  • 1983
  • -
  • -
  • -
  • 1983
  • 1989
  • -
  • -
  • 3/29/1901
  • 4/23/1913
  • -
  • 12/12/1906
  • 9/5/1914

Comments

Hide