close

  
Filter options:

Freebase Commons Metaweb System Types /type

Object is not asserted on this topic.
Key

Freebase Commons Common /common

  • Jacqueline Jill Smith is a member of the British Labour Party. She was the Member of Parliament for Redditch from 1997 until 2010, the first female Home Secretary and the third woman to hold one of the Great Offices of State, after Margaret Thatcher and Margaret Beckett. Smith was one of the MPs investigated by the parliamentary commissioner for standards over a variety of inappropriate expense claims Smith, whose case was arguably among the most significant of the MPs' expenses cases, was never prosecuted, and was asked to pay back less than average after investigation by Sir Thomas Legg; but she was found to have "clearly" broken the rules on expenses and ordered to apologise. On 5 June 2009, she ceased to be Home Secretary in the Cabinet reshuffle, and then lost her seat as Member of Parliament for Redditch in the 2010 General Election.

Freebase Commons Government /government

Basic title Office, position, or title Governmental body (if position is part of one) Jurisdiction of office Legislative sessions District represented (if position is district-related) Appointed By (if Position is Appointed) From To
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 5/1/1997
  • 6/7/2001
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 6/7/2001
  • 5/6/2005
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 5/5/2005
  • 5/6/2010
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 6/28/2007
  • 6/5/2009
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 1999 July
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 2001
  • 2003

Freebase Commons People /people

Comments

Hide