close

  
Filter options:

Freebase Commons Metaweb System Types /type

Object is not asserted on this topic.
Key

Freebase Commons Common /common

Also known as
  • Joseph Philippe Pierre Yves Elliott Trudeau, PC CH CC QC FSRC, usually known as Pierre Trudeau or Pierre Elliott Trudeau, was the 15th Prime Minister of Canada from April 20, 1968 to June 4, 1979, and again from March 3, 1980 to June 30, 1984. Trudeau began his political career as a lawyer, intellectual, and activist in Quebec politics. In the 1960s, he entered federal politics by joining the Liberal Party of Canada. He was appointed as Lester Pearson's Parliamentary Secretary, and later became his Minister of Justice. From his base in Montreal, Trudeau took control of the Liberal Party and became a charismatic leader, inspiring "Trudeaumania". From the late 1960s until the mid-1980s, he dominated the Canadian political scene and aroused passionate reactions. "Reason before passion" was his personal motto. He retired from politics in 1984, and John Turner succeeded him as Prime Minister. Admirers praise the force of Trudeau's intellect and salute his political acumen in preserving national unity against the Quebec sovereignty movement, suppressing a violent revolt, and establishing the Charter of Rights and Freedoms within Canada's constitution.

Freebase Commons Government /government

Officeholder Basic title Office, position, or title Governmental body (if position is part of one) Jurisdiction of office Legislative sessions District represented (if position is district-related) From To
  • -
  • -
  • 4/1/1999
  • -
  • -
  • -
  • 4/5/1977
  • 3/30/1999
  • -
  • -
  • 12/22/1982
  • -
  • -
  • -
  • 7/6/1981
  • -
  • -
  • -
  • 1/16/1984
  • -
  • -
  • -
  • 1/13/1984
  • -
  • -
  • -
  • 6/29/1984
  • -
  • -
  • -
  • 6/29/1984
  • -
  • -
  • -
  • 1/13/1984
  • -
  • -
  • -
  • 6/29/1984
  • -

Freebase Commons People /people

Freebase Commons Media /media_common

User Domain popstra /base/popstra

Comments

Hide