close

  
Filter options:

Freebase Commons Metaweb System Types /type

Object is not asserted on this topic.
Key

Freebase Commons Common /common

  • Dr. Rangin Dadfar Spanta is a politician in Afghanistan who last served as National Security Advisor of President Hamid Karzai. Prior to that he served as Foreign Minister from April 2006 to January 2010. He was appointed to that position by President Karzai during a cabinet reshuffle on March 21, 2006 and approved by the 249-seat lower house on April 20, 2006. He was previously the Senior Advisor on International Affairs to President Hamid Karzai. On January 18, 2010 Zalmai Rassoul became the Foreign Minister of Afghanistan.

Freebase Commons People /people

Comments

Hide